background
Polski English
KATARZYNA ZYGADLEWICZ
...Najważniejsze obrazy budują się same...

Malarstwo Katarzyny ZygadlewiczRytm, kolor, dźwięk, faktura, ruch ręki. Zamaszysty. Mocny. Eksplozja emocji, zmysłowość, siła, feeria barw - tak właśnie tworzy Katarzyna Zygadlewicz.

Rytm wybijany przez afrykańskie bębny, wibrujący, dziki śpiew arabskiej kobiety, gardłowy krzyk pieśniarza flamenco, moc, siła, energia twórcza eksplodująca pod ruchem pędzla, dłoni czy szpachli.

Spojrzenie, gest, zmysłowe usta, naga pierś, pośladek, smukłe, mocne nogi, pomarańcz, czerwień, zieleń - akt namalowany szerokimi ruchami ręki, wyrzeźbiony szpachlą, zakończony czułym dotykiem pędzla.

Z jej obrazów emanuje coś nieuchwytnego a zarazem mocnego. To duchowość naszych czasów czerpiąca swą siłę w pierwotnej nauce ojców pustyni. Rodząca się ciągle na nowo w walce. Poszukująca wolności i prawdy, idąca pod prąd panującej modzie. Afirmująca życie, jego piękno i nieodgadnione szlaki prowadzące zawsze w kierunku światła. Nie poddająca się ciemności, złudzeniom i łatwym rozwiązaniom.

To duchowość konfrontowana każdego dnia ze współczesnym światem, w jego pięknie i brzydocie, miłości i nienawiści, pokoju i wojnach, subtelności i grubiaństwie, miłosierdziu i okrucieństwie. Z tego świata sztuka Katarzyny Zygadlewicz wydobywa to co najpiękniejsze, radość chwili, nadzieję, barwy i dźwięki natury, egzotyczne, nasycone kolorem abstrakcyjne krajobrazy. Inspiracją jej prac są podróże, kontakty z ludźmi innych kultur, muzyka, taniec. Inspiracją jest też to, co nas różni, ale też i zbliża w punkcie ponadczasowych wartości : dobra, miłości, szacunku dla drugiego człowieka i natury. Powstające cykle malarskie : Ogrody Edenu, Tancerze Flamenco, Muzycy, Miasta Południa są nie tylko sposobem wyrażania siebie, ale także sposobem na poszukiwanie piękna, sposobem na życie.

Dzieła Katarzyny Zygadlewicz odzwierciedlają to, co najpiękniejsze w duszy artysty, są dla innych inspiracją do lepszego życia, do postrzegania jego wielowymiarowości i różnorodności. Dają odbiorcom sztuki Katarzyny Zygadlewicz to, co najlepsze w niej samej. Wyłuskują z mroków świata perłę, którą artystka dzieli się z innymi. Jej obrazy rozświetlają wnętrza wielu mieszkań, domów, biur na całym świecie - ubierają je kolorami i radością życia. W Barcelonie, Paryżu, Buenos Aires - wszędzie znajdują swoich właścicieli, niezależnie od kraju i jego kultury. Są ponadkulturowe.

Malarstwo Katarzyny Zygadlewicz to manifest życia, to jego afirmacja. To ciągłe patrzenie przed siebie, na drogę. To ciągłe wędrowanie między różnymi stylami, inspiracjami, kulturami. To tworzenie tego co niemożliwe. To zawierzenie, że "W głębi continuum esencja prostoty stanowi początek i koniec aktu tworzenia". (Aleksandra Turant)

Ewa Zygadło - Kozaczuk